Знаходження головного центру графа (реалізація в середовищі Delphi)

В параграфі розглядається delphi-програма, основним призначенням якої є знаходження головного центру для побудованого користувачем графа. Для того, щоб запустити програму необхідно перейти в каталог де він збережений, знайти файл Project.exe і запустити його. Після запуску програми на екрані відображатиметься вікно наступного вигляду:

Головний центр графа delphi
Головне вікно проекту “Знаходження головного центру графа”

У верхній частині форми міститься панель інструментів (компонент типу TPanel). На панелі розташовується чотири кнопки (дві типу TSpeedButton та дві — TButton) зліва направо: «Додати вершину», «Додати ребро», «Видалити граф», «Знайти головний центр графа». Праворуч від кнопки «Додати ребро» міститься перемикач типу TCheckBox, який відповідає за тип створюваного ребра (якщо перемикач не включений, то програма пряцює в режимі «Розміщення орієнтованого ребра», і навпаки, якщо перемикач включений — в режмрі «Розміщення неорієнтованого ребра». Біла область (компонент типу TImage) називається робочою областю і використовується для візуалізації графа та відображення вершини, яка являється головним центром. Нижня частина форми (компонент типу TMemo) призначена для виводу результатів роботи програми.

За замовчуванням, перша кнопка зліва, що знаходиться на панелі інструментів, натиснута. Це означає, що програма знаходиться в режимі «Розміщення вершин». В даному режимі при кліці по робочій області на екрані будуть відображатися вершини графа, пронумеровані в порядку зростання.

Головний центр графа delphi
Режим “Розміщення вершин графа”

Після того, як вершини розміщено, слід поєднати їх відповідними ребрами. Для цього, на першому кроці, необхідно активізувати відповідну кнопку на панелі інструментів. Після цього, для розміщення дуги між парою вершин потрібно натиснути лівою кнопкою миші по одній вершині, перетянути курсор на другу та відпустити натиснуту кнопку миші. Зазначимо, що при цьому, на екран виведеться запит наступного вигляду:

Головний центр графа delphi
Режим “Розміщення неорієнтованого/орієнтованого ребра”

У ньому слід вказати ту довжину, яку ви хочете привласнити даному ребру, та натиснути «Ok». У тому випадку якщо буде натиснута кнопка «Cancel», то ребро, не відображатиметься. Після побудови всіх ребер на екрані буде відображено граф:

Головний центр графа delphi
Візуалізація побудованого графа

Далі, скориставшись кнопкою «Знайти головний центр графа» знаходимо рішення задачі визначення головного центру графа. Результатом виконання даного кроку є вивід в компоненті TMemo повідомлення, в якому буде вказано номер вершини, яка являється головним центром графа та відстань від даної вершини до найбільш віддаленої точки на ребрах побудованого графа. Зазначимо, що головний центр графа також відображатиметься і в компоненті TImage (вершина виділена червоним кольором).

Головний центр графа delphi
Знаходження головного центру графа

Зауваження: для того, щоб видалити весь граф і повернути програму в початковий стан можна скористатись кнопкою «Видалити граф».

Скачати delphi-проект Знаходження головного центру графа.

Ми в соціальних мережах

Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*