Знаходження центру графа (реалізація в середовищі Delphi)

Програма створена в середовищі програмування Delphi і реалізує процес знаходження однієї з основних числових характеристик графа, а саме його центр. Зазначимо, що безсумнівною перевагою цієї програми перед іншими є те, що вона може застосовуватися не тільки в якості прикладного пакета, але і з великим успіхом використовуватися в якості навчальної програми. Також хочеться зауважити, що delphi-програмі притаманний досить зручний і інтуїтивно зрозумілий користувацький інтерфейс, який виявиться доступним навіть для користувачів, що не знайомі з основами програмування. Крім того є поетапна візуалізація, як самої побудови графа, так і процесу знаходження його центру.

Для того, щоб запустити програму необхідно перейти в каталог де він збережений, знайти файл Project.exe і запустити його. Після запуску програми на екрані буде відображено вікно наступного вигляду:

Головне вікно проекту “Знаходження центру графа”

У верхній частині форми розташовується панель інструментів. На панелі розташовується чотири кнопки (дві типу TSpeedButton та дві – TButton) зліва направо: «Додати вершину», «Додати ребро», «Видалити граф», «Знайти центр графа». Праворуч від кнопки «Додати ребро» міститься перемикач типу TCheckBox, який відповідає за тип створюваного ребра (якщо перемикач не включений, то програма пряцює в режимі «Розміщення орієнтованого ребра», і навпаки, якщо перемикач включений – в режмрі «Розміщення неорієнтованого ребра». Біла область (компонент типу TImage) називається робочою областю і використовується для візуалізації графа та відображення вершини, яка являється центральною. Нижня частина форми (компонент типу TMemo) призначена для виводу результатів роботи програми.

За замовчуванням, перша кнопка зліва, що знаходиться на панелі інструментів, натиснута. Це означає, що програма знаходиться в режимі «Розміщення вершин». В даному режимі при кліці по робочій області (біле поле) на екрані будуть відображатися вершини графа, пронумеровані в порядку зростання.

Режим “Розміщення вершин графа”

Після розміщення вершин слід поєднати їх ребрами. Для цього, на першому кроці, необхідно натиснути відповідну кнопку на панелі інструментів. Після цього, для розміщення дуги між парою вершин потрібно натиснути лівою кнопкою миші по одній вершині, перетянути курсор на другу та відпустити натиснуту кнопку миші. Зазначимо, що при цьому, на екран виведеться запит наступного вигляду:

Режим “Розміщення неорієнтованого/орієнтованого ребра”

У ньому слід вказати ту довжину, яку ви хочете привласнити даному ребру, та натиснути «Ok». У тому випадку якщо буде натиснута кнопка «Cancel», то ребро, не відображатиметься. Після побудови всіх ребер на екрані буде відображено граф:

Візуалізація побудованого графа

Далі, скориставшись кнопкою «Знайти центр графа» знаходимо рішення задачі визначення центру графа. Результатом виконання даного кроку є вивід в компоненті TMemo повідомлення, в якому буде вказано номер вершини, яка являється центром графа та відстань від даної вершини до найбільш віддаленої вершини. Зазначимо, що центр графа також відображатиметься і в компоненті TImage (вершина виділена червоним кольором).

Знаходження центру графа

Зауваження: для того, щоб видалити весь граф і повернути програму в початковий стан можна скористатись кнопкою «Видалити граф».

Скачати delphi-проект Знаходження центру графа.

Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*