Програма апроксимації таблично заданої функції методом найменших квадратів

На практиці доволі часто виникає необхідність знайти функціональну залежність між величинами x та y, які отримані в результаті деякого експерименту. Для вирішення поставленої задачі була створена програма в середовищі Delphi, яка використовуючи апроксимацію (наближення) функції методом найменших квадратів, знаходить деяку функцію, значення якої мало відрізняються від експерементальних даних.

Інтерфейс програми "Апроксимація функції методом найменших квадратів"
Інтерфейс програми “Апроксимація функції методом найменших квадратів”

Дана форма включає в себе: таблицю в яку заносять експкркментальні дані; список, в який виводяться коефіцієнти апроксимуючого многочлена; графік многочлена; поле вибору, в якому вказуємо степінь многочлена.

Після введення всіх необхідних даних клацаємо по кнопці “Розрахувати”, в результаті чого на формі появиться графік шуканого многочлена і графік вхідних даних. Також в полі F(x) таблиці вхідних даних, яка міститься ліворуч від графіка, виводяться значення наближеної функції в точках які містяться в полі X. Це зроблено для того, щоб можна було визначити похибку між експерементальними даними і даними отриманими в результаті апроксимації.

Скачати апроксимація функції методом найменших квадратів.

Ми в соціальних мережах

2 коментаря

  1. Дуже дякую за програму. Допомогла при апроксимації табличних даних залежності магнітного потоку обмотки збудження в залежності від відношення струмів (це електромеханіка).

    Є маленьке побажання від себе. В якійсь зі вільних частин вікна програми все ж таки додати поле (Label ) з формулою ( y = A0 + A1 * x + A2* x^2+A3*x^3) для того, щоб зразу зрозуміти які коефіцієнти в якій частині рівняння йдуть. Бо прийшлося переходити далі по посиланню і читати, що ж то за метод і які то Аі де стоять.

  2. Дуже радий, що матеріал став корисним. А що стосується Вашого побажання – найближчим часом воно буде реалізовано.

Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*