Що таке мова програмування?

Мова програмування – це набір інструкцій, які розробники використовують для створення програмного забезпечення, яке користувачі можуть використовувати для взаємодії з комп’ютерами.

Мови програмування бувають різних форм. Деякі складніші у використанні. Деякі пропонують глибший контроль за роботою комп’ютерів. Деякі програми працюють краще, ніж інші.

Однак, за своєю суттю, всі мови програмування мають спільну рису, яка полегшує створення програмного забезпечення.

Мови програмування принципово не змінювалися десятиліттями, тим не менш, вони залишаються одним із основних інструментів для розробників та інженерів-програмістів. Тому, дуже важливо розуміти, як працюють мови програмування, основні відмінності між мовами програмування та які мови програмування добре підходять для конкретного випадку використання.

Мови програмування працюють, дозволяючи розробникам писати код який легко читати та який потім перетворюється на форму, яку можуть виконувати комп’ютери. Процес перекладу, зазвичай, виконується так званим компілятором.

Більшість мов програмування вимагають, щоб їх код був скомпільований, перш ніж програма, написана в коді, зможе працювати, але деякі мови, відомі як інтерпретовані, автоматично компілюють і виконують код на льоту, що свідчить про те, що програмістам не потрібно компілювати код явно.

Мови програмування також включають синтаксис або граматику, які визначають, як розробники мають структурувати код. До прикладу, мова програмування може використовувати дужки або розриви рядків для позначення конкретних функцій або підпрограм у файлі з великою кількістю коду.

Мови програмування також, зазвичай, включають так звані зарезервовані слова, що є спеціальними термінами, такими як «if», «for» або «import», які розробники можуть використовувати, щоб вказати комп’ютеру виконувати визначені дії.

З технічного погляду мови програмування – не єдиний спосіб взаємодії з комп’ютером. Можна написати те, що відомо під назвою машинний код, який може виконуватись безпосередньо комп’ютерним процесором.

Однак, основна проблема з машинним кодом полягає в тому, що людям дуже важко його читати, а ще важче писати.

Мови програмування вирішують цю проблему, дозволяючи розробникам писати інструкції для комп’ютера, використовуючи код, який легко читати та модифікувати.

Щоб пояснити, що це означає на практиці, розглянемо наступний код, написаний мовою програмування C:

#include <stdio.h>;
int main(void)
{
  // printf() - виводить текст в лапках
  printf("Hello World!");
  return 0;
}

Якщо Ви програміст, який розуміє мову C, Ви можете прочитати цей код, що відноситься до простої програми, яка друкує рядок «Hello, World!» в командному рядку.

Ви також можете легко переписати код, якщо хочете змінити спосіб роботи програми. Наприклад, якщо Ви хочете, щоб ваша програма друкувала рядок «Hi, World!» замість «Hello, World!» Ви б змінили програму наступним чином:

#include <stdio.h>;
int main(void)
{
  // printf() - виводить текст в лапках
  printf("Hi World!");
  return 0;
}

Однак, якби Ви були комп’ютером, Ви не змогли б прочитати цей код.

Комп’ютери розуміють лише машинний код. Щоб перетворити наведену вище програму в машинний код, Ви повинні пропустити її через компілятор, призначений для компіляції коду написаного мовою C.

Зазначимо, що в даному випадку, Ви отримаєте файл, який виглядає приблизно так, якщо відкрити його в текстовому редакторі:

Машинний код програми hi world на c

Друга важлива перевага мов програмування полягає в тому, що вони полегшують написання програмного забезпечення, яке може працювати на декількох платформах, практично без будь-яких модифікацій.

Це важливо, тому що машинний код, зазвичай, може виконуватися лише тією конкретною архітектурою комп’ютерного процесора, на яку він призначений.

Однак, коли Ви пишете програмне забезпечення, використовуючи мову програмування, Ви можете вказати компілятору, на якому типі комп’ютера чи комп’ютерів Вам потрібно, щоб воно працювало, і компілятор перетворює його на машинний код для кожного з них.

Таким чином, мови програмування дозволяють розробникам один раз написати код, а потім створювати програми, які можуть виконуватись будь-де.

Хоча кожна мова програмування має свої плюси та мінуси, існує лише два реальних недоліки використання мов програмування в цілому:

 • продуктивність: машинний код, створений за допомогою мов програмування та компіляторів, не завжди оптимізований для якнайшвидшого виконання. Загалом, переваги продуктивності, які можна отримати від написання машинного коду вручну, набагато переважує складність цього підходу; тим не менш, у ситуаціях, які вимагають надвисокої продуктивності та високої ефективності, мови програмування можуть бути не найкращим способом написання програмного забезпечення;
 • контроль: мови програмування, зазвичай, накладають обмеження на рівень контролю, який розробники мають над тим, як працює комп’ютер. Написання необробленого машинного коду забезпечує більше контролю над тим, як керуються ресурсами ЦП і пам’ять. Але тут знову ж таки невеликі переваги, отримані завдяки ручній генерації машинного коду, значно переважує складність написання машинного коду вручну.

Незважаючи на ці недоліки, переважна більшість програмного забезпечення, що випускається сьогодні, написано мовами програмування.

Залежно від того, як Ви визначаєте «мову програмування», сьогодні існує від 700 до 9000 різних мов програмування.

Найпопулярніші мови програмування, топ 10 мов програмування, 10 мов програмування, 10 найпопулярніших мов програмування

Однак, серед професійних розробників переважає відносно невелика кількість мов. Ось подивіться на 10 найпопулярніших мов програмування (для більш повного переліку перегляньте індекс TIOBE, який відстежує мови за популярністю).

Хоча Python виникла у 1980-х роках як мова сценаріїв, що допомагала виконувати завдання системного адміністрування, вона стала популярною як мова загального призначення для створення програм усіх типів і на всіх основних платформах.

Однією з найпривабливіших особливостей Python є те, що це інтерпретована мова, тому розробникам не потрібно компілювати код окремо.

Ви можете просто написати код Python і виконати його безпосередньо.

Розроблена у 1972 році, C є однією з найстаріших мов програмування, яка широко використовується і сьогодні.

Після компіляції код C створює програми, які пропонують відносно високу продуктивність. Однак у C не вистачає функцій, таких як вбудований збір сміття та обробка винятків, які роблять програмування дещо зручнішим.

Код Java є відносно «багатослівним», тобто реалізація програми на Java, зазвичай, вимагає більше рядків коду, ніж для використання інших мов.

Однак Java вже давно є однією з найпопулярніших мов завдяки своїй простоті та легкості, з якою програми, написані на Java, можна запускати на кількох операційних системах з мінімальними змінами в коді.

Створений у 1985 році як розширення C, C++ надає пріоритет ефективності та продуктивності навіть більше, ніж його батьківська мова.

C# є дещо простішою у використанні альтернативою мові C.

C# надає такі функції, як рідне збирання сміття, і, на відміну від C, вона об’єктно-орієнтована, що полегшує структурування коду.

Основні недоліки C# включають меншу переносимість і нижчу загальну продуктивність, ніж C, але це не завадило C# довго залишатися однією з найпопулярніших мов.

Розроблений, щоб бути надзвичайно простим у освоєнні, Visual Basic довгий час висміювався як мова для несерйозних програмістів або навіть «слабаків», якщо процитувати одне повідомлення на форумі, написане десятиліття тому про цю мову.

Тим не менш, і незважаючи на те, що код Visual Basic не дуже ефективний і дає мало контролю над комп’ютером – Visual Basic, як і раніше, широко використовується, ймовірно, тому, що він дуже простий.

Спочатку розроблена для створення динамічних веб-сайтів, JavaScript залишається основною мовою програмування для Інтернету.

Тепер, через такі фреймворки, як Node.js, вона також використовується як мова на стороні сервера .

Мова асемблер – мова програмування низького рівня.

Код, написаний на асемблері, важко розшифрувати людям, але оскільки він є машинним кодом, його можна виконати дуже швидко.

SQL – декларативна мова програмування для взаємодії користувача з базами даних, що застосовується для формування запитів, оновлення і керування реляційними БД.

PHP – скриптова мова програмування, була створена для генерації HTML-сторінок на стороні вебсервера. PHP є однією з найпоширеніших мов, що використовуються у сфері веброзробок і підтримується переважною більшістю хостинг-провайдерів.

Ми в соціальних мережах

Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*